THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tři a půl roku po úspěšném „You And Me Against The World“, přichází APOPTYGMA BERZERK s novou řadovkou „Rocket Science“. Druhdy spíše EBM těleso se v posledních letech stále více a více přiklání k řadovému popu, jehož hlavním účelem má být pravděpodobně jistá tělesná reakce probíhající v kalhotkách natěšených teenagerek. Přesto se však kapele nedalo upřít fluidum způsobující zájem i širších stran publika. To „něco“ zůstávalo v kapele přítomno po celou její existence, nehledě na stylové obraty a přeměny, jimiž si zúčastnění muzikanti prošli. Až doposavad. Na „Rocket Science“ je totiž proměna dokonána.
Ne, že by APOPTYGMA BERZERK ztratili schopnost psát hitové skladby – to v žádném případě. Na aktuální nahrávce je jich hned několik, a to docela povedených („Apollo (Live On Your TV)“, „Asleep Or Awake?“, „Shadow“, „Green Queen“). Bohužel však nedosahují takové úrovně, jako nejlepší skladby z předchozích desek. To by se snad ještě dalo omluvit, ale zásadním problémem je poměrně značné množství vaty, jímž nahrávka k mé velké lítosti disponuje (prokousat se několika posledními skladbami chce zpočátku docela slušné nervy).
Dalším bodem, který bych rád vyzdvihl, a jenž považuji za negativní, je opětovný odklon od kytar, jimiž APOPTYGMA BERZERK tak příjemně překvapili na albu předešlém. Tento krok působil na „You And Me Against The World“ značně osvěžujícím dojmem a tak nějak jsem očekával i jeho další pokračování. Nyní však strunné nástroje znovu plní jen funkci backgroundu a prim opětovně hrají synťáky, laptopy a další podobná zařízení, přičemž jejich užití je tentokrát v některých pasážích až nezdravě iritující. Melodie jsou sice příjemně vlezlé, ale po nějaké době již začnou lézt krkem, nehledě na to, že tentokrát znějí až příliš „teple“ (tohle kapela skutečně dost přehnala). V opozici vůči tomu vyznívají až docela nemístně snahy o jakýs takýs návrat ke starší tvorbě (světlou výjimkou z tohoto budiž příjemná „Shadow“), pročež nemohu být příliš spokojen.
Nechci, aby recenze vyznívala a priori negativně, „Rocket Science“ totiž skutečně není zlá deska. Jenže převládajícím dojmem z ní stejně zůstává zklamání či jistá znechucenost. Tentokrát ještě přidám půl bodu za sympatie, čímž se album na bodové stupnici vyšplhá mírně (ale opravdu jen mírně) nad hranici průměru, ale příště už to jen tak neprojde. Závěrečná slova? Škoda přeškoda – další z mých favoritů zklamali a nejsem si zrovna jist tím, že se ještě někdy vrátí do původní formy. Těch několik povedených či alespoň docela zábavných skladeb celkový výsledek nezachraňuje a nedokáže jej vytáhnout z hranic průměru. Tak třeba někdy příště…APOPTYGMA BERZERK tentokrát vsadili na ještě větší popík. "Rocket Science" obsahuje několik velmi dobrých hitů, ale také poměrně dost vaty. Starším počínům se nahrávka nemůže rovnat.
6 / 10
Stephan Groth
- zpěv
Geir Bratland
- klávesy
Fredrik Brarud
- bicí
Audun Stengel
- kytara
1. Weight Of The World
2. Apollo (Live On Your TV)
3. Asleep Or Awake?
4. Incompatible
5. United States Of Credit
6. Shadow
7. Green Queen
8. Butterfly Defect
9. The State Of Your Heart (Shit End Of The Deal)
10. Rocket Calculator
11. Right
12. Pitchblack / Heat Death
13. Black Vs. White
14. Trash
Rocket Science (2009)
You And Me Against The World (2005)
Harmonizer (2002)
APBL2000 (live) (2001)
Welcome To Earth (2000)
APBL98 (live) (1999)
7 (1996)
Soli Deo Gloria (1993)
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.